رنگ آمیزی جداول و تونل های شهری
 
 

رنگ آمیزی جداول و تونل های شهری

برای رنگ‌ آمیزی جداول و تونل‌های شهری رنگ‌های مختلفی تولید شده است که می‌توانید انتخاب کنید. جدول‌ها در هر خیابانی برای جدا کردن حریم جاده و معبر نصب می‌شوند. جداولی که بیشتر از بتن و سیمان ساخته می‌‏شوند از نظر ظاهری چندان زیبا نیستند.

در نتیجه برای زیباتر نشان دادن آن‌ها و به طور کلی زیباسازی فضای شهری و البته ایجاد رانندگی ایمن برای رانندگان، جداول تمام فضاهای شهری، رنگ‌آمیزی می‌شوند. برای رنگ‌ آمیزی جداول از رنگ‌های مخصوصی استفاده می‌شود که سرعت خشک شدن آن‌ها بسیار بالاست.

رنگ جدولی چیست؟

رنگ‌های ترافیکی همان طور که از نام آن‌ها مشخص است، برای سطوح خیابان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین ویژگی رنگ‌های ترافیکی این است که باید بازتاب خوبی را در شب ارائه دهند و کاملا حریم خیابان در شب را مشخص کنند. این رنگ‌ها بر روی سطوح بتن و آسفالت قابلیت اجرا دارند.

رنگ‌های ترافیکی که برای جداول خیابان‌ها استفاده می‌شود، رنگ جدولی نامیده می‌شوند. رنگ‌ آمیزی جداول و تونل‌های شهری، با رنگ جدولی با اهداف محافظت از جدول و جلوگیری از تصادفات انجام می‏‌شود.

انواع رنگ جدولی برای رنگ آمیزی جداول

انواع رنگ جدولی برای رنگ‌ آمیزی جداول و تونل‌های شهری را می‌توانید در سه نوع پایه حلال آب، تینر و نفت انتخاب کنید.

رنگ اکسیرپرگاس

مهمترین مزیت این رنگ جدولی زود خشک شدن است. این رنگ به دلیل چسبندگی بالایی که دارد در زمان بسیار کوتاهی خشک می‌شود. این رنگ در دو پایه آب و تینر تولید می‌شود. پس از رقیق کردن رنگ، از طریق دستگاه یا قلمو و اسپری می‌توانید تمامی جدول‌ها را رنگ‌آمیزی کنید.

رنگ اکرولیک

برای رنگ‌آمیزی جداول و تونل‌های شهری، این رنگ جدولی را می‌توانید در دو پایه آب و نفت خریداری کنید. مهم‌ترین ویژگی این رنگ خشک شدن در زمان کوتاه، قابل شستشو بودن و مقاومت در برابر نور خورشید است. این رنگ را می‌توانید در نوع نانو نیز خریداری کنید.

رنگ نانو

رنگ‌های نانو از قیمت بالاتری برخوردار هستند، در نتیجه برای فضاهای خاص از این رنگ استفاده می‌کنند. اما باید خاطر نشان کرد مقاومت این رنگ در برایر باران و برف، نور خورشید و آلودگی بسیار بالا است، به راحتی تمیز می‌شود و تا سال‌ها نیازی به رنگ‌آمیزی مجدد نیست.

رنگ آلکیدی

با توجه به اینکه در ترکیب این رنگ از پلی استر و اسید چرب استفاده شده است، به سرعت خشک می‌شود. آنچه در سرعت خشک شدن این رنگ تأثیر دارد، میزان اسید چرب یا روغن است. با توجه به میزان اسید چرب این رنگ را می‌توانید با اسید چرب کم، متوسط و زیاد خریداری کنید.

اگر میزان اسید چرب کم باشد، مدت زمان خشک شدن رنگ افزایش پیدا می‌کند و باید در معرض حرارت بالا قرار بگیرد. در اکثر موارد افراد، رنگ آکلیدی با اسید چرب بالا را انتخاب می‌کنند تا زودتر خشک شود. معمولا رنگ‌ آمیزی جداول و تونل‌های شهری توسط این رنگ‎ها، از براقیت بیشتر و مقاومت بالاتری برخوردار هستند. همچنین از نظر ساختار شیمیایی در دو نوع هوا خشک و غیر هوا خشک طبقه‌بندی می‌شود.

رنگ روغنی

رنگ‌های روغنی می‌توانند پوشش دهی بهتری داشته باشند، به این معنا که با یک بار رنگ‌آمیزی سطح مورد نظر کاملا از رنگ پوشیده می‌شود و نیازی به چند بار رنگ‌آمیزی ندارد. این رنگ‌ها به دلیل اینکه سطح صیقلی دارند، از زمان نظافت کوتاه‌تری نیز برخوردار هستند.

رنگ پلی یورتان

از دیگر رنگ‌های جدولی نوع پلی یورتان است. رنگ جدولی پلی یورتان از چسبندگی خوبی برخوردار است. این رنگ‌ها که از هاردنرهای ایزوسیاناتی و رزین پلی اُل تشکیل شده اند، در برابر نور خورشید و شرایط جوی مقاومت بالایی دارند.

ویژگی‌های رنگ جدولی برای رنگ آمیزی جداول شهری

بهترین رنگ‌های جدولی رنگ‌هایی هستند که آلودگی‌های محیطی و ذرات آلاینده را به خود جذب نمی‌کنند. خشک شدن سریع، پوشانندگی بالا، مقاومت در برابر نور خورشید، تنوع رنگی، شفافیت و براقیت بالا و عدم پوسته پوسته شدن از دیگر ویژگی‌های این رنگ است.

نحوه رنگ آمیزی جدول خیابان و تونل‌های شهری

قبل از استفاده از رنگ جدولی برای رنگ‌ آمیزی جداول و تونل‌های شهری سطح مورد نظر باید کاملاً تمیز شده باشد و هیچگونه رطوبت و چسبندگی بر روی سطح وجود نداشته باشد. سپس با توجه به رنگ، آن را با آب، تینر یا نفت رقیق کنید، زمانی که به غلظت مناسب رسید می‌توانید آن را از طریق دستگاه یا قلمو بر روی جداول اجرا کنید.

با استفاده از دستگاه می‌توانید در مدت زمان کوتاهی، مسافت بیشتری را رنگ‌آمیزی کنید. علاوه بر این، رنگ‌ آمیزی با دستگاه بسیار تمیزتر خواهد بود.

رنگ براق یا مات برای نقاشی تونل‌های شهری

معمولاً رنگ‌های جدول که بر پایه آب هستند، از نوع براق محسوب می‌شوند. چسبندگی در این رنگ‌ها بسیار بالا است و بر روی جداول سیمانی و بتنی می‌توانند به راحتی اجرا شوند. در برابر نور خورشید بسیار مقاوم هستند و از یک ثبات رنگ برخوردارند.

از مزایای این رنگ برای رنگ‌آمیزی جداول و تونل‌های شهری می‌توان به مقاومت در برابر حرارت، رطوبت، آب، سایش، پوسته شدن و ضربه اشاره کرد. تمام منافذ بر روی سطوح مورد نظر توسط این رنگ کاملاً پر می‌شود. بدین ترتیب می‌توان گفت پوشش دهی بالای ۹۸ درصد را ارائه می‌دهد.

این رنگ دوستدار محیط زیست است و هیچ گونه آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کند. سرعت خشک شدن بالا، عدم نفوذ گرد و غبار و قابلیت شستشو نیز از دیگر ویژگی‌های این نوع رنگ‌ها است. در بسیاری از رنگ‌های براق جدولی از تکنولوژی نانو استفاده می‌شود.

رنگ‌های آکرولیک جزو رنگ‌های مات به شمار می‌آیند، این رنگ‌ها در برابر ضربه از مقاومت بالایی برخوردار هستند و در برابر شرایط آب و هوایی تغییر رنگ نمی‌دهند.

رنگ‌ آمیزی تونل‌های شهر

علاوه بر خارج از شهر، در داخل شهرها نیز در برخی از خیابان‌ها، تونل‌هایی طراحی و اجرا شده‌اند که مسیر رفت و آمد برای رانندگان آسان‌تر شود. علاوه بر اینکه در تونل‌ها روشنایی استفاده می‌شود اما جداول در تونل‌ها نیز برای کمک به رانندگان رنگ‌آمیزی می‌شوند. با رنگ‌آمیزی جداول، رانندگان می‌توانند حریم جاده را به خوبی تشخیص دهند تا از بروز تصادف جلوگیری شود.

در برخی از مواقع که تونل فاقد روشنایی است، رنگ جدول‌ها کمک می‌کنند تا رانندگان مسیر خود را بهتر پیدا کنند. رنگی که برای جداول تونل‌ها استفاده می‌شود باید مقاومت بالایی در عدم جذب آلاینده‌ها داشته باشد. به دلیل اینکه فضای تونل، یک فضای بسته است تجمع آلودگی‌ها باعث می‌شود تا رنگ جدول کیفیت خود را از دست بدهد. در نتیجه برای صرفه جویی در هزینه‌ها توصیه می‌شود برای رنگ‌ آمیزی جداول و تونل‌های شهری از رنگ‌هایی استفاده شود که علاوه بر اینکه در برابر جذب آلودگی مقاومت بالایی دارند، شستشوی آن‌ها نیز آسان باشد.

سخن پایانی

از آنجا که رنگ‌ آمیزی جداول و تونل‌های شهری توسط پیمانکاران انجام می‌شود، باید از رنگ‌های با کیفیت استفاده کنند تا بتوانند به تعهدات خود عمل کنند. بنابراین توصیه می‌شود به هنگام خرید رنگ، فاکتورهای مهم از جمله خشک شدن سریع، عدم جذب آلودگی و کیفیت را در نظر بگیرند.

خدمات مرتبط