نقاشی ساختمان با رنگ نانو
 
 

نقاشی ساختمان با رنگ نانو

اگر برای انتخاب رنگ ساختمان خود هنوز تصمیم نگرفته اید، دست نگه دارید! ما نقاشی ساختمان با رنگ نانو را پیشنهاد می‎دهیم. رنگ ساختمانی علاوه بر اینکه باید جذابیت بصری را ارائه دهد، لازم است به راحتی تمیز شود و در برابر عوامل محیطی مقاومت بالایی داشته باشد. امروزه رنگ‌های ساختمانی در انواع مختلفی تولید می‌شوند که باید متناسب با سطح مورد نظرتان بهترین مورد را انتخاب کنید. در سال‌های اخیر رنگ‌‏های نانو توانسته اند جایگزین رنگ‌های رایج ساختمانی شوند. در ادامه شما را با انواع رنگ نانو نمای ساختمان و مزیت‌های این رنگ بیشتر آشنا خواهیم کرد.

رنگ ساختمانی نانو چیست؟

تکنولوژی نانو توانسته در حوزه رنگ ساختمانی نیز نفوذ پیدا کند تا بهترین رنگ‌ها تولید شوند. از نظر ظاهری رنگ نانو نمای ساختمان با رنگ معمولی هیچ تفاوتی ندارد، تنها فرقی که این رنگ‌ها با یکدیگر دارند، در ماهیت رنگ است. نقاشی ساختمان با رنگ نانو در برابر سرما و گرما مقاومت بالایی دارد، همچنین جذب آلودگی توسط این رنگ‌ها بسیار ناچیز است.

انواع رنگ نانو نمای ساختمان

با توجه به گستردگی موضوع نانو، رنگ‌های ساختمانی نانو نیز عملکردهای متفاوتی ارائه می‌دهند که در ادامه انواع آن را معرفی خواهیم کرد.

رنگ نانو آنتی باکتریال

با انتخاب رنگ ساختمانی نانو آنتی باکتریال، سطح مورد نظر می‌تواند در برابر ویروس‌ها و باکتری‌ها مقاوم شود. معمولاً ساختمان‌های پزشکی و بیمارستان‌ها برای جلوگیری از انتشار ویروس‌ها و باکتری‌ها از این نوع رنگ نانو استفاده می‌کنند. همچنین در صنایع مواد غذایی، آشپزخانه‌های صنعتی، رستوران‌ها و هتل‌ها این رنگ می‌تواند اولویت داشته باشد.

از مهم‌ترین مزیت های رنگ نانو آنتی باکتریال می‌توان به مقاوم بودن در برابر کپک و قارچ ، بر پایه آب بودن، نداشتن بو و بدون حساسیت بودن اشاره کرد. با توجه به نوع دکوراسیون داخلی می‌توانید این رنگ را در تنوع بسیار انتخاب کنید.

رنگ نانو خود ترمیم شونده

از دیگر انواع رنگ نانو داخل ساختمان می‌توان به نوع خود ترمیم شونده اشاره کرد که برای سطوحی که امکان خوردگی در آن‌ها وجود دارد، بسیار کاربردی است. برای سطوح ساختمان‌های تجاری و اداری و فضاهایی که تردد در آنها بیشتر است، می‌توان رنگ نانو خود ترمیم شونده را انتخاب کرد.

با توجه به مکانیسمی که این نوع رنگ دارد، کپسول‌های میکروسکوپی آزاد می گردند و می‌توانند در صورت تخریب سطح، رنگ را ترمیم کنند. بنابراین انتخاب این رنگ می‌تواند بسیار مقرون به صرفه باشد.

رنگ نانو عایق رطوبتی

در برخی از فضاهای ساختمان که امکان رطوبت وجود دارد، مانند سرویس بهداشتی و روف گاردن این رنگ یک انتخاب مناسب خواهد بود. علاوه بر اینکه در برابر آب بسیار مقاوم است، روغن و سایر سیالات نیز به این رنگ نفوذ پیدا نمی‌کند.

تمیز کردن رنگ نانو عایق رطوبتی بسیار ساده و سریع خواهد بود و در برابر خوردگی، پوسیدگی، رشد قارچ و کپک و باکتری که ناشی از رطوبت هستند، بسیار مقاوم است. برای نقاشی ساختمان با رنگ نانو، رنگ نانو عایق رطوبتی اگر برای دیوارهای خارجی ساختمانی استفاده شود، در برابر شرایط آب و هوایی بسیار مقاوم است.

رنگ نانو ضد آب

اگر قصد دارید سطوح ساختمان خود را ضد آب کنید، رنگ نانو ضد آب را انتخاب کنید. هرگونه منافذ ریز و درشت بر روی هر سطحی توسط این رنگ کاملاً پوشیده می‌شود. بنابراین مقاومت سطح در برابر رطوبت افزایش پیدا می‌کند.

رنگ نانو ضد حریق

در برخی از ساختمان‌ها به دلیل نوع کاربردی که دارند امکان ایجاد حریق در آن‌ها بیشتر است. در نقاشی ساختمان با رنگ نانو، برای جلوگیری از حریق می‌توانید از رنگ نانو ضد حریق استفاده کنید.

این رنگ برای هر سطحی قابل اجرا است و در صورت آتش سوزی پف کرده و به عنوان یک لایه محافظتی عمل می‌کند. به این معنا که زمان ریزش سطح مورد نظر طولانی‌تر می‌شود و گاز سمی منتشر نمی‌کند. برای سطوح کارخانه‌ها و ساختمان‌هایی که با مواد آتش‌زا در ارتباط هستند، این رنگ انتخاب مناسبی خواهد بود. با انتخاب این رنگ خسارت‌های ناشی از آتش سوزی بسیار کاهش پیدا می‌کند.

رنگ نانو عایق حرارتی

برای فضاهایی که در معرض حرارت بالا هستند، رنگ نانو عایق حرارتی را انتخاب کنید. این رنگ غیر قابل اشتعال و قابل شستشو است و انتقال حرارت را بسیار کم می‌کند. به این معنا که مصرف انرژی را در ساختمان‌هایی که از رنگ نانو عایق حرارتی استفاده می‌کنند، بسیار کاهش می‌دهد. همچنین جلوگیری از رشد قارچ و کپک و رطوبت از دیگر مزیت‌های نقاشی ساختمان با رنگ نانو است.

مزایای نقاشی ساختمان با رنگ نانو

رنگ نانو برای نمای ساختمان می‌تواند هم برای سطوح داخلی و هم سطوح خارجی انجام شود. اگر رنگ را برای نمای خارجی استفاده می‌کنید، بهتر است بدانید در برابر آلودگی‌های محیطی، ذرات آلاینده، عوامل زیست محیطی همچون باکتری‌ها و قارچ‎ها، رطوبت و اشعه ماوراء بنفش مقاومت بالایی دارد. در فضای داخلی نیز این رنگ در برابر رطوبت و ترک خوردگی می‌تواند بسیار مقاوم باشد.

نقاشی ساختمان با رنگ نانو را می‌توان هم با قلمو، هم با غلطک و اسپری به راحتی بر روی سطوح اجرا کرد.

این رنگ نیاز به هیچ حلالی ندارد، در نتیجه رنگ‌های نانو دوستدار محیط زیست هستند.

هیچ محدودیتی برای اجرای رنگ نانو وجود ندارد، برای تمام سطوح از جمله سطوح سیمانی، گچی، چوبی، فلزی و موارد دیگر می‌توان این رنگ را استفاده کرد و در نهایت شستشوی آسان و مقاومت بالا، این رنگ را بسیار متمایز کرده است.

نقاشی ساختمان با رنگ نانو را می‌توانید با توجه به دکوراسیون داخلی در میان تنوع رنگی بسیار بالا انجام دهید.

نحوه نقاشی ساختمان با رنگ نانو

با توجه به مزیت‌ها و انواع رنگ‌آمیزی ساختمان به صورت نانو، انتخاب این رنگ محدود به ساختمان‌های مسکونی نمی‌شود، با توجه به عملکردی که دارند در کارخانه‎ها، بیمارستان‏ها، استخرها، مراکز تجاری و اداری و به طور کلی برای پوشش تمام سطوح در تمام ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با تمیز کردن سطح از گرد و غبار، روغن و یا هرگونه چسبندگی، رنگ را می‌توانید بر روی سطوح اجرا کنید. تنها کافیست به مقدار مورد نیاز، آب را به رنگ اضافه کنید تا به غلظت مناسب برسد. سپس از طریق قلمو پیستوله یا غلطک رنگ را بر روی سطح اجرا کنید. در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد اگر ضخامت رنگ بسیار سطحی باشد، حدوداً یک ساعت برای خشک شدن زمان نیاز دارد. اگر ضخامت رنگ بیشتر باشد، باید حدود سه ساعت برای خشک شدن زمان در نظر بگیرید و اگر قصد دارید رنگ را مجددا روی سطوح استفاده کنید زمان خشک شدن حدود ۸ ساعت خواهد بود.

سخن پایانی

به دلیل اینکه نقاشی ساختمان هر چند سال یک بار انجام می‌شود، بهتر است در انتخاب رنگ دقت زیادی شود. علاوه بر هزینه، باید کیفیت و مقاومت رنگ در برابر رطوبت، حرارت، ضربه، آلودگی و شرایط آب و هوایی نیز در نظر گرفته شود.

نقاشی ساختمان با رنگ نانو می‌تواند یک راهکار مقرون به صرفه باشد. این رنگ برای تمام سطوح قابل اجرا است و از رشد قارچ و کپک جلوگیری و در برابر رطوبت بسیار مقاوم است. رنگ نانو را با تنوع بسیار و کیفیت بالا خریداری کنید.

خدمات مرتبط