تولید قوطی آلومینیومی
 
 

تولید قوطی آلومینیومی

همان‌طور که می‌دانید قوطی‌های آلومینیومی در بسیاری از زمینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و کاربرد بسیار زیادی دارند. در ادامه این مطلب در مورد تولید قوطی آلومینیومی، کاربرد و مزایای استفاده از آن و بسیاری از زمینه‌های دیگر صحبت خواهیم کرد. اگر شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصول هستید و می‌خواهید بهتر با آن آشنا شوید با رنگتاب تا انتها همراه باشید.

قوطی آلومینیومی چیست؟

قوطی آلومینیومی ظرفی است که برای بسته‌بندی مواد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قوطی در اشکال، اندازه و وزن‌های مختلفی ساخته می‌شود که هر کدام نیز کاربرد خاص خود را دارند.

لازم به ذکر است تولید قوطی آلومینیومی در دو کیفیت انجام می‌شود. نوع درجه یک که تحت حرارت بسیار بالا قرار می‌گیرد و از درجه سختی خوبی برخوردار است، در صورتی که نوع درجه دو به میزان کمتری حرارت می‌بیند.

تولید قوطی آلومینیومی به چه صورت است؟

در یکی از روش‌های تولید قوطی آلومینیومی به نام DWI، آلومینیوم را به صورت شیت یا کویل‌هایی با ضخامت 43/0 میلی‌متر درمی‌آورند. سپس با استفاده از یک دستگاه خاص که به دستگاه منگنه معروف است آلومینیوم ها را به صفحه یا دایره‌ تبدیل می‌کنند.

بعد از این مرحله، به دایره یا صفحات آلومینیوم ایجاد شده به وسیله دستگاه پرس شکلی شبیه به لیوان می‌دهند. سپس این لیوان‌های آلومینیومی از یک حلقه آهنی عبور می‌کنند و طی فرایندی به نام وال ایرند حسابی چکش‌کاری می‌شوند؛ در نتیجه محصولی که تولید می‌شود ارتفاع سه برابری نسبت به قبل خود پیدا می‌کند. همچنین ضخامتش یک سوم ضخامت قبل می‌شود.

اما نکته‌ای که باید گفت این است که قطر لیوان هیچ تغییری پیدا نمی‌کند. در مرحله بعدی تولید قوطی آلومینیوم برای آنکه به این محصول شکل و ارتفاع دلخواه بدهند آن‌ها را مورد برش قرار می‌دهند. در نهایت روغن‌های اضافی که در مراحل قبلی به این قوطی اضافه شدند به‌ طور کامل شسته می‌شوند و این محصول از خط تولید خارج می‌شود.

مزایای تولید قوطی های آلومینیومی چیست؟

قوطی‌های آلومینیومی به دلیل ویژگی‌های بسیار خوبی که دارند در سراسر جهان به مقدار زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. باید گفت این قوطی‌ها پایداری بالایی دارند از این رو برای نگهداری انواع مختلفی از مواد غذایی از جمله نوشابه، آب‌میوه، روغن و غیره مناسب هستند.

نکته دیگر در مورد قوطی آلومینیومی این است که زنگ نمی‎زند. همچنین باید گفت آلومینیوم شکل‌پذیری بسیار خوبی دارد و می‌توان از آن برای تولید انواع قوطی استفاده کرد.

به علاوه باید اشاره کرد که این محصولات قابلیت بازیافت دارند و به خوبی فشرده می‌شوند همچنین سبک اما در عین حال محکم هستند. علاوه بر موارد گفته شده آلومینیوم می‌تواند بارها و بارها بازیافت شود و در شرکت قوطی سازی آلومینیوم مجددا مورد استفاده قرار بگیرد. در صورتی که سایر محصولات مانند شیشه و پلاستیک به مواد دیگر مانند الیاف فرش تبدیل می‌شوند. از دیگر ویژگی‌هایی که آلومینیوم دارد این است که در برابر تغییرات دمایی مقاومت دارد.

البته قوطی‌های آلومینیومی برای مصارف دیگری مانند قوطی‌های رنگ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. جالب است بدانید بیشتر میزان استفاده از این محصول در حیطه نوشیدنی است؛ یعنی تقریبا 80 درصد از تولید قوطی‌ آلومینیوم در این زمینه کاربرد دارند. لازم به ذکر است یک مزیت ویژه‌ای که آلومینیوم دارد امکان چاپ بر روی آن است؛ به همین دلیل این ویژگی کار را برای تولیدکنندگان بسیار راحت کرده به علاوه کاملا بهداشتی است.

از دیگر مزایای آلومینیوم این است که به خوبی می‌تواند گرما و سرما را انتقال دهد. همچنین نسبت به سایر مواد مانند پلاستیک و قلع برای تولید قوطی به صرفه‌تر است. نکته دیگری که باید در مورد قوطی آلومینیومی گفت این است که به علت سبک بودن، حمل و نقل راحتی دارد.

اجزای تشکیل‌دهنده قوطی آلومینیوم برا نوشابه و کنسرو چیست؟

قوطی‌های آلومینیومی معمولا از دو قسمت زیرین و رویی تشکیل می‌شوند. برای بررسی این محصول از عکس‌برداری داخلی استفاده می‌کنند تا اگر مشکلی مانند هوا داشتن یا ناقص بودن در قوطی وجود داشت آن را از خط تولید قوطی آلومینیومی خارج کنند. لازم به ذکر است در ساخت این محصول علاوه بر آلومینیوم مواد دیگری مانند پلیمر استفاده می‌شود؛ زیرا پلیمر باعث محافظت از مواد غذایی داخل قوطی می‌شود و نمی‌گذارد که آن‌ها با فلز ترکیب شوند.

قیمت قوطی آلومینیوم به چه عواملی بستگی دارد؟

باید گفت قیمت تولید قوطی آلومینیوم به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال کیفیت یکی از عواملی است بر روی قیمت قوطی تاثیر می‌گذارد. به علاوه نوع محصول، اندازه و ابعادی که دارد نیز در قیمت نهایی محصول نقش دارند.

از دیگر عواملی که می‌توانند بر روی قیمت قوطی تاثیرگذار باشند می‌توان به نوسانات بازار، هزینه‌ای که برای تولید آن خرج شده همچنین میزان تقاضا اشاره کرد. به طبع هرچه تقاضا برای محصول بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر می‌رود. اما به طور کلی فروش عمده نسبت به تک ارزان‌تر در می‌آید.

نحوه خرید قوطی آلومینیومی

همان‌طورکه می‌دانید انواع شرکت قوطی سازی آلومینیوم در ایران وجود دارند که شما می‌توانید با توجه به نیاز خود به این شرکت‌ها سفارش دهید. این شرکت‌ها قوطی‌های آلومینیومی را برای صنایع مختلفی مانند مواد غذایی، هوافضا و ساختمان‌سازی تولید می‌کنند؛ تنها کافی است اندازه، ابعاد، ضخامت و غیره را به شرکت تولید قوطی آلومینیوم مورد نظر سفارش دهید تا او برای شما محصول مورد نظرتان را تهیه کند.

لازم به ذکر است بعضی از شرکت‌ها فروش اینترنتی نیز دارند که شما می‌توانید بدون مراجعه به آن‌جا به صورت عمده یا تک محصول خود را خریداری کنید.

نتیجه‌گیری

طبق مطالبی که در متن گفته شد امروزه در سراسر جهان استفاده از قوطی‌های آلومینیومی نرخ افزایشی بسیار بالایی دارد. اما نکته‌ای که باید گفت این است که بیشتر تولید قوطی آلومینیوم به صنعت نوشابه اختصاص داده می‌شود که این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که مصرف این ماده غذایی بسیار بالا است.

قطعا استفاده بالا از آلومینیوم در صنعت قوطی‌سازی به علت مزایای بسیار زیادی است که این فلز دارد. به عنوان مثال این فلز بسیار شکل‌پذیر است و می‌توان آن را به انواع مختلفی از قوطی با ابعاد و اندازه گوناگون تبدیل کرد. همچنین بسیار سبک است که خب باید گفت این ویژگی برای صنعت حمل و نقل یک مزیت بزرگ به شمار می‌رود.

همچنین می‌توان آن را به راحتی بازیافت و دوباره از آن به عنوان قوطی استفاده کرد، در صورتی که سایر مواد بازیافتی اینگونه نیستند. نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که نسبت به موادی مانند پلاستیک به‌صرفه‌تر است.

خدمات مرتبط