آنچه در این مقاله میخوانید

  معرفی انواع حلال چسب آکواریوم

  چسب آکواریوم یا چسب سیلیکونی از جمله چسب‌های پرکاربردی است که برای آب‌بندی و درزگیری سطوح مختلف از جمله شیشه، سرامیک و سینک ظرفشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چسب از مقاومت بالایی در برابر رطوبت برخوردار است و به عنوان عایق حرارتی (از دمای20- تا 12+ درجه سانتی‌گراد) عمل می‌کند. چسب آکواریوم گاهی ممکن است به طور ناخواسته روی سطوح دیگری ریخته شود که در این صورت باید از حلال چسب آکواریوم استفاده شود. لکه چسب آکواریوم ممکن است روی دست، لباس، زمین، شیشه و هر سطح دیگری باقی بماند و به دلیل ماهیت قوی این چسب باید سریعا نسبت به پاک کردن آن اقدام کنید. برای از بین بردن لکه چسب آکواریوم از انواع حلال این چسب (بسته به سطح) استفاده می‌شود تا بسیار راحت و بدون آسیب بتوان چسب را از سطح جدا کرد. در ادامه این مطلب شما را با انواع حلال چسب آکواریوم و روش‌های پاک کردن آن از روی سطوح مختلف آشنا خواهیم کرد. با رنگتاب همراه باشید.

  برای خرید انواع چسب و درزگیر  بر روی لینک کلیک کنید.

  حلال چسب آکواریوم چیست و چه کاربردی دارد؟

  همانطور که اشاره کردیم، چسب آکواریوم به عنوان درزگیر سطوح مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و از ترکیب مواد پلیمری با سیلیکون و اکسیژن ساخته می‌شود. این چسب دارای قدرت چسبندگی عالی و مقاومت بالایی در برابر رطوبت و حرارت است و پس از خشک شدن، به سختی از روی سطوح برداشته می‌شود. از این رو در هنگام کار با چسب آکواریوم باید دقت کافی داشته باشید تا چسب به سطوح دیگر آغشته نشود، زیرا به سختی و تنها با استفاده از حلال چسب آکواریوم از بین خواهد رفت.

  حلال چسب آکواریوم به مواد مختلفی اشاره دارد که به عنوان پاک‌کننده اثر چسب از سطوح مختلف استفاده می‌شوند و با کمک آنها می‌توانید این چسب قوی و بادوام را از سطح موردنظر جدا کنید. حلال‌های چسب آکواریوم، موادی هستند که از قابلیت حل کردن مواد تشکیل‌دهنده آن برخوردار بوده و می‌توانند بر اساس نوع سطح، لکه چسب را به راحتی پاک کنند. به عنوان مثال ممکن است در حین کار با چسب آکواریوم، لباس و یا دست شما به این چسب آغشته شود. در این صورت باید به سرعت و با استفاده از حلال مناسب (بر اساس نوع سطح) نسبت به پاک کردن آن اقدام کنید. با استفاده از حلال چسب آکواریوم می‌توانید اثر و لکه این چسب را به طور اصولی و بدون آسیب به سطح از بین ببرید.


  بیشتر بخوانید: معرفی بهترین چسب آکواریوم


  حلال چسب آکواریوم چیست

  انواع حلال چسب آکواریوم

  حلال چسب آکواریوم برای هر سطح، متفاوت است و نمی‌توان از یک حلال برای پاک کردن تمامی سطوح آغشته به چسب آکواریوم استفاده کنید. حلال‌های چسب آکواریومی دارای انواع مختلفی از جمله شیمیایی و صنعتی (مانند استون و متانول) و حلال‌های عمومی‌تر همچون آب و سرکه و همچنین ابزارهایی همچون کاردک (به منظور جدا کردن چسب از سطح موردنظر) هستند که بر اساس نوع سطح، متغیر خواهند بود. در این بخش، شما را با انواع حلال چسب آکواریوم خشک شده و روش‌های پاک کردن آن از روی سطوح مختلف آشنا خواهیم کرد.

  حلال چسب آکواریوم از روی آهن

  حلال‌های مختلفی برای پاک کردن چسب آکواریوم از روی سطوح آهنی و فلزی وجود دارد که از تاثیرگذارترین آنها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • استون: برای سطوح آهنی که رنگ نشده‌اند، استون یکی از بهترین گزینه‌ها است. ابتدا یک پنبه را به استون آغشته کرده و آن را به مدت 5 دقیقه روی سطح موردنظر بمالید تا چسب به آرامی نرم شود و قابلیت چسبندگی خود را از دست بدهد. پس از نرم شدن چسب می‌توانید آن را به آرامی از سطح فلزی جدا کنید.
  • الکل: الکل نیز مانند استون یک حلال خوب و مناسب برای چسب آکواریوم است. ابتدا یک پنبه را به الکل آغشته کنید و آن را 5 دقیقه روی سطح فلزی یا آهنی خود بمالید تا چسب آکواریوم نرم شود. پس از آن می‌توانید چسب را از روی سطح به آرامی بتراشید.
  • آب اکسیژنه: این حلال نیز با سطوح فلزی و آهنی سازگاری دارد و به خوبی می‌تواند چسب آکواریوم را از آنها جدا کند. ابتدا یک پنبه را آغشته به آب اکسیژنه کنید و سپس آن را چندین مرتبه و به مدت 3 الی 5 دقیقه روی چسب بمالید تا کاملا جدا شود.

  بیشتر بخوانید: بررسی تفاوت چسب سیلیکون و چسب آکواریوم


  انواع حلال چسب آکواریوم

  حلال چسب آکواریوم از روی لباس

  برای پاک کردن لکه چسب آکواریوم از روی لباس نیز حلال‌های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آنها به راحتی می‌توانید در منزل، لباس خود را کاملا تمیز کنید. گزینه‌های کاربردی که به عنوان حلال چسب آکواریوم از روی لباس مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل:

  • کاغذ و اتو: ابتدا لباس را روی یک سطح صاف (مثلا میز اتو) پهن کنید و سپس یک تکه کاغذ یا دستمال کاغذی را روی قسمت آسیب‌دیده لباس قرار دهید. پس از آن، اتو را با حرارات ملایم روی کاغذ بگذارید و پس از یک دقیقه بردارید. پس از انجام این کار، چسب آکواریوم به کاغذ می‌چسبد و از لباس جدا می‌شود. در صورت عدم حصول نتیجه، مجددا این کار را تکرار کنید تا چسب خاصیت چسبندگی قوی خود را از دست بدهد.
  • یخ: یک تکه یخ را روی لباس خود قرار دهید تا چسب آکواریوم، سفت شود. سپس با استفاده از یک شئ تیز مانند چاقو یا قیچی، چسب را از سطح لباس جدا کنید. برای استفاده از این روش همچنین می‌توانید لباس خود را مدتی در فریز بگذارید تا چسب کاملا سفت شده و به راحتی از روی لباس جدا شود.
  • ترکیب الکل و استون: الکل (70 یا 96 درصد) و استون را به مقدار مساوی با یکدیگر ترکیب کنید و آن را روی قسمت موردنظر بریزید و سپس با استفاده از یک پارچه، چسب را مالش دهید تا ترکیبات موجود در آن با الکل و استون واکنش دهند. زمانی که چسب آکواریوم کمی نرم شد، آن را با یک شئ تیز از سطح لباس جدا کنید.
  • بنزین سفید: یک فرچه را به روغن سفید آغشته کرده و آن را به مدت 5 الی 7 دقیقه روی لباس بکشید تا چسب آکواریوم به آرامی نرم و از آن جدا شود.

  حلال چسب آکواریوم از روی شیشه

  از آنجایی که چسب آکواریوم به عنوان درزگیر شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد، سطوح شیشه‌ای دارای مقاومت بالایی در برابر حلا‌ل‌های این چسب هستند. اما برای پاک کردن چسب آکواریوم از سطح شیشه‌ای نیز می‌توانید از حلال‌های زیر استفاده کنید:

  • ترکیب جوش شیرین و روغن: مقدار مساوی جوش شیرین و روغن خوراکی را با یکدیگر ترکیب کرده و روی سطح موردنظر بریزید. سپس با استفاده از یک دستمال، سطح شیشه‌ را بمالید تا چسب به آرامی از آن جدا شود.
  • ترکیب آب و صابون: مقداری آب داغ را به صابون ترکیب کرده و روی سطح شیشه‌ای بریزید و سپس آن را مالش دهید تا چسب از سطح آن کنده شود.
  • الکل: مقداری الکل را روی یک تکه پنبه یا پارچه بریزید و سپس سطح شیشه‌ای را با استفاده از آن چندین مرتبه مالش دهید تا چسب به آرامی از آن جدا شود.
  • اسپری روان کننده WD-40: این اسپری یک محلول شیمیایی روان‌کننده قوی است که می‌تواند چسب آکواریوم را حل کند. مقداری از این اسپری را روی یک دستمال بریزید و سپس آن را روی سطح شیشه‌ای بکشید تا چسب‌ها کنده شوند. چسب‌های باقی‌مانده و سخت را می‌توانید با استفاده از کاردک یا چاقو به آرامی از سطح شیشه‌ای جدا کنید.

  بیشتر بخوانید: معرفی چسب صنعتی و کاربرد آن


  حلال چسب آکواریوم از روی سطوح

  حلال چسب آکواریوم از روی بدنه ماشین

  پاک کردن چسب آکواریوم از بدنه ماشین کمی حساس است و باید با دقت بالایی انجام شود، زیرا ممکن است رنگ ماشین نیز به همراه چسب از بدنه جدا شود. برای ساخت حلال چسب آکواریوم از روی بدنه ماشین ابتدا یک ظرف آب گرم را با مقداری نرم‌کننده، پاک‌کننده صابونی و استون ترکیب کنید و آن را با استفاده از یک دستمال نرم، به آرامی روی بدنه ماشین بکشید. این کار را چندین مرتبه تکرار کنید تا چسب کاملا از سطح جدا شود. پس از آن بدنه ماشین را تمیز کنید و به قسمت موردنظر مقداری واکس بزنید تا شفاف و براق شود.

  حلال چسب آکواریوم از روی کاشی

  برای پاک کردن چسب آکواریوم از روی کاشی و یا سرامیک ابتدا باید با استفاده از ابزار تیزی همچون چاقو و یا کاتر، چسب را از سطح موردنظر تراش دهید. سپس مقداری الکل، بنزین سفید و استون را با یکدیگر ترکیب کرده و آن را روی سطح بریزید و اجازه دهید کمی بماند. پس از آن مابقی چسب را با کاتر از سطح جدا کرده و آن را تمیز کنید.


  بیشتر بخوانید: چسب 123 چیست و چه کاربردی دارد؟


  حلال چسب آکواریوم از روی کاشی

  حلال چسب آکواریوم از روی دست

  گاهی مواقع نیز ممکن است در حین انجام کار با چسب آکواریوم، مقداری از آن روی دست‌ها بریزد که در این صورت باید سریعا نسبت به پاک کردن چسب با حلال مناسب اقدام کنید. اولین قدم برای پاک کردن چسب آکواریوم این است که پیش از خشک شدن چسب حتما دست خود را با استفاده از آب و صابون بشویید و در هنگام شستشو نیز از یک پارچه استفاده کنید و به کمک آن، چسب را از سطح دستانتان پاک کنید.

  روش دیگر این است که با استفاده از حرارات سشوار، ابتدا چسب را کمی نرم کرده و سپس آن را با استفاده از پارچه از روی دست خود بردارید. استون نیز دارای خاصیت پاک‌کنندگی بالایی است و می‌تواند انواع چسب از جمله چسب آکواریوم را از سطوح مختلف پاک کند. یک پنبه‌ را به استون آغشته کرده و آن را روی دست خود بمالید تا استون، چسب را در خود حل کرده و آن را کاملا پاک کند.

  با استفاده از این روش‌های کاربردی به راحتی می‌توانید حلال چسب آکواریوم بسازید و از آن برای از بین بردن لکه چسب از سطوح مختلف استفاده کنید. به یاد داشته باشید که در هنگام کار با چسب آکواریوم بهتر است از دستکش استفاده کنید و در صورت لکه شدن سطوح نیز به سرعت و پیش از خشک شدن چسب، نسبت به پاک کردن آن اقدام نمایید، زیرا چسب آکواریوم پس از خشک شدم بسیار سخت‌تر در حلال‌های مختلف حل می‌شود و قابلینت چسبندگی خود را از دست می‌دهد.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر